מצב הנדל"ן בישראל 2020

מצב הנדל"ן בישראל 2020

אם נחזור אל אותה שנה גורלית מבחינת עולם הנדל"ן, ללא ספק נעצור בשנת 2007 שבה החלה מגמת עליית המחירים החדה, כך שאם נבחן מה קרה מאז ועד עתה, נמצא שמחירי הדירות ללא ספק קפצו בצורה משמעותית - ב130%! עם זאת, הקורונה הגיעה וכמו הרבה דברים אחרים שהיא ניפצה, גם בתחום הנדל"ן היא נגעה בצורה משמעותית, ועל כן ראוי לעצור ולהבין מהו מצב הנדל"ן בשנת 2020, ואף קריטי להבין האם מדובר בשינוי נקודתי שעתיד לחלוף, או בהשפעה מרחיקת לכת.
מתווכים ברעננה

מצב הסדקים בבועת הנדל"ן

רבים חוששים שמא הגענו למצב של "בועת נדל"ן" שעתידה בקרוב להתפוצץ. בועת נדל"ן מתייחסת למצב שבו ערך הנכס קופץ בצורה כה משמעותית, כך שאין שום קשר בין רמת ההשתכרות הממוצעת של התושבים באזור לבין מחירי הדירות. אי לכך אם הבועה אכן תתפוצץ מחירי הדירות יצנחו באופן דרסטי אך איטי, משמע אין מדובר בתהליך שיקרה מעכשיו לעכשיו. האם אכן זהו המצב? ובכן הדבר היחיד שניתן להיות בטוחים לגביו הוא שמחירי הדירות אכן התייקרו ובתגובה ישראלים חייבים לשלל משכנתאות סכומים מאוד גדולים. תופעה זו ניתן להסביר באופן הבא: קיים ביקוש גדול אך במקביל אין מספיק קרקעות ודירות. כמו כן, גם הריבית שבשנים האחרונות נחשבת נמוכה מסייעת לדחוף עוד משקיעים לתחום הנדל"ן, עובדה נוספת שמסבירה מדוע ערך הדירות כה התייקר.

מחסור בדירות – קיים או לא קיים?

מבחינת מחסור בדירות יש מי שטוענים שהמחסור אינו כה גדול. רוב הדירות שמשווקות נבנו בין השנים 2017 ל-2018, ועל כן אם רק רוצים לרכוש דירה לצד מחיר שפוי המשימה בהחלט אפשרית, וזאת למרות שברור לכל שבהחלט חלה ירידה בקצב בניית הדירות ועל כן גם יש ירידה בכמות העסקאות הנדל"ניות.

חלקה של המגפה במצב הנדל"ן

האם הקורונה היא זו שאחראית על הבעיה שמורגשת כיום בתחום הנדל"ן? ובכן הכי קל להאשים את הקורונה בחוסר שמורגש בטריטוריית ההיצע, אך אם נהיה כנים, נציין שהבעיה החלה עוד לפני שהנגיף הוסיף קשיים נוספים למשוואה. במשך כשנתיים ניתן לחוש בפער מוחשי שבין היצע לביקוש. מהו מקור הבעיה? ובכן יש שיפנו אצבע מאשימה למהלכים בירוקרטיים שנוגעים למספר החלטות רוחביות. בנוסף, מורגש חוסר בחקיקה מפרה ואילו מנהל התכנון חזר למשרד הפנים בזמן שרשות מקרקעי ישראל התמקמה במשרד השיכון.

מצב הנדל"ן בעוד כשנה וחצי מהיום

מה עושים? מצד אחד ישנה צעקה להעניק תמריצים לענף הבניה, אך מצד שני לא מעט מראשי הערים מתנגדים לבנות מתחמי דירות חדשים. עתה אם נכניס את פרמטר הקורונה למשוואה, נמצא שמחירי השכירויות צנחו ברוב חלקי הארץ, אם כי עדיין ניתן למצוא אזורים מסוימים שבהם המחירים הצליחו להישמר ואף במקרים מסוימים המחירים המשיכו לנוע כלפי מעלה – במיוחד כשהנכס אקסקלוסיבי ופונה לנישה בעלת אמצעים. מכאן שרק נותר לחכות ולראות מה יהיה מצב הנדל"ן בעוד שנה וחצי מהיום, כאשר נעבור את משבר הקורונה ונחזור לשגרה שגם היא לא חפה מקשיי נדל"ן. ימים יגידו.

במידה ואתם מחפשים נכסים לקנייה אנו ממליצים לכם לבדוק אצלנו באתר בעמוד דירות למכירה ברעננה אולי תמצאו שם נכס שתאהבו .

יש לכם שאלות נוספות? מוזמנים להשאיר פרטים בעמוד צור קשר ואחד המומחים שלנו בגולדנהאס ישמחו לעזור לכם.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram

מאמרים נוספים

מה חשוב לדעת על רעננה

מה חשוב לדעת על רעננה?

בימים אלו יותר ויותר מתבהר שהשקעה נדל"נית היא השקעה מאוד כדאית, במיוחד כשמדובר במרכז הארץ. מדובר בהשקעה יציבה, סולידית ויותר מכל בטוחה. לא עוד השקעה

האם כדאי להשקיע בחו"ל?

ישראלים ידועים כעם שמחפש את האופציה הקצרה ביותר לעשות את הסכום הגדול ביותר, ועל כן רבים שמחזיקים בסכום משמעותי נזיל, מבקשים למצוא השקעה מעניינת ובטוחה.

איך מוצאים את הבית המושלם?

איך מוצאים את הבית המושלם?

בית הוא מקום שבו מבקשים לחוש מוגנים, שבו מבקשים לגדל משפחה, שאמור להיות מעוצב באופן נעים, שאמור לספק מענה פרקטי עבור שורה ארוכה של צרכים, שאמור להיות ממוקם בסמיכות למגוון שירותים חשובים, שאמור להכיל שורה ארוכה של מערכות מתפקדות בצורה מעולה וכדומה. אי לכך מראש יש לקחת בחשבון שגם "בית מושלם" עשוי להיות ממוקם בסמיכות לשכנים שלא יהיו החברים הכי טובים שלכם וגם "בית מושלם" עשוי להצריך שיפוץ, אך בשורה התחתונה כל אחד צריך למצוא את הבית שמעניק את הבסיס הנכון ביותר וזאת בהתאם לשורה ארוכה של פרמטרים, אותם נציג כאן על מנת שתוכלו למקד כראוי את הבחירה הכה חשובה.

השקעה בנכס בזמן הקורונה?

תקופת הקורונה שינתה לא מעט סדרי עולם, ואכן לא מעט בעלי דירות שמיועדות להשכרה מעידים שהם נאלצו להוריד מחירים ואף לספוג עצירה של תשלומים. במקביל, גם מכירת דירות אינה משימה כה פשוטה בתקופה מאתגרת שכזו, אך לצד דעיכה נדל"נית, עדיין ניתן למצוא אזורים שבהם המחירים נשמרים יציבים ואף אט אט עולים, ועל כן מאוד תלוי מהו האזור, מהו מצב הנכס וכמובן מיהו קהל היעד.

שלחו אלינו הודעה

רוצים לדעת יותר?

Contact us

נשמח לעמוד לשירותכם בכל נושא ועניין השאירו פרטים או חייגו עכשיו 072-3952602 ונחזור אליכם בהקדם!

Time for a new adventure

What are you looking for?

מעוניין למכור נכס?

לקבלת ליווי מקצועי מהמומחים שלנו השאר פרטים מטה: