כמה עולה לבנות בית?

כמה עולה לבנות בית?

כמה עולה לבנות בית

בניית בית מאפס היא חלום של רבים, אך תמיד חשוב לדעת בפני מה עומדים. אם כדי להבין כמה הון עצמי נחוץ, אם כדי להבין איזו קרקע הגיוני לרכוש ואם כדי להיות מציאותיים ולא להתאכזב ברגע האמת. מכאן שאם עומדים להגשים חלום אך חשים מעט אבודים, מוזמנים להיעזר במידע הבא – מוזמנים להתחיל להבין מהן העלויות השונות, כיצד ניתן לשלוט בהן וכמה הן עשויות לעלות נקודתית עבורכם.

ממה מושפעים 65% מסך עלות הבניה?

ראשית חשוב להבין שכאשר מדברים על עלות בניית בית פרטי, שני אנשים יכולים לבנות את אותו בית (מבחינת מבנה – תשתיות ומחיצות) אך שאחד יוציא מאות אלפי שקלים נוספים. כיצד זה אפשרי? ובכן הכסף הגדול הולך על סוג הבנייה ועל רמת הבנייה, כך שסך הבחירות שנוגעות לשלד – לגודל ולצורניות המבנה משפיעות רק על כ 35% מסך העלות. מה בכול הנוגע לאותם 65% נוספים? ובכן הם מושפעים מלא מעט בחירות שנוגעות לחיפויים, עבודות נגרות, מערכות אלומיניום, חלונות, מיזוג וכדומה.

מחליטים מראש על תקציב תקרה

עתה לאחר שיישרנו קו, ניתן להבין שלא מעט בחירות הליך משפיעות בצורה קיצונית על העלות הכללית, ועל כן ההמלצה הראשונה היא להגדיר תקציב תקרה, ובו זמנית לקחת בחשבון שבסופו של יום העלות תהיה יותר יקרה ב10% (ברוב המכריע של המקרים זוהי המציאות).

מכאן שעל מנת להתנהל באופן חכם, ההמלצה היא להכין טבלת אקסל שמרכזת את סך ההוצאות העתידיות, כך שבכל שלב תוכלו לדעת היכן עומדים, ובהתאם לגזור מסקנות שנוגעות לדחיית תוספות רצויות ולבחירה בחלופות זולות.

הגורמים השונים שמצריכים הוצאה

כידוע, בנייה של בית מצריכה הרבה מעבר לרכישת קרקע, עבודה מול אדריכל וחוזה עבודה מול קבלן. מוזמנים להכיר את סך המשתנים שמצריכים תשלומים ו וזמנים להכיר באלו סכומים מדובר.

תשלומים עבור רכישות היטלים ואגרות

ראשית רכישת מגרש – מגרש יכול לעלות בין 3 מליון ל-10 מליון תלוי עד כמה המוכר להוט למכור, אך בעיקר תלוי באיזה אזור מתמקדים. כמו כן, יש גורמים נוספים שמשפיעים על ערך הקרקע. כך למשל מאוד משנה אם מדובר בקרקע שנמצאת באזור מבוקש, אם מדובר בקרקע שנמצאת במרכז (ובפרט בגוש דן), אם מדובר בקרקע שיש לידה (או שעתיד לקום לידה) תחנת רכבת, אם מדובר בקרקע שנמצאת לצד שכונה שעומדת לעבור חידוש וכדומה. כלומר כאשר עומדים לבחור קרקע מאוד משנה מהו המיקום שלה וכיצד סך התנאים שמסביב עשויים להשפיע, כך שחשוב ביותר לקבל תמונת מצב מקיפה באמצעות בחינת תכניות עתידיות במועצה.

הוצאות פיתוח – נכון להיום בלא מעט מקרים ניתן למצוא שמתקיים יחס הפוך בין עלות הקרקע לבין עלות הוצאות הפיתוח (לטובת עלו הפיתוח) ועל כן נעצור להסביר. היטל פיתוח נדרש מטעם הרשות המקומית, או מטעם תאגיד המים והביוב. בין היתר התשלום נועד לשלם עבור בניית כבישים, מדרכות, שטחים ציבוריים, תעלות ניקוז וכדומה. סכום החיוב מחושב לפי השיטה הבאה: שטח הקרקע כפול התעריף שמוגדר למ"ר, בהתאם לחקיקה של הרשות המקומית. כמו כן, כאשר מדובר ברכישת בית במושב או בקיבוץ, הרי שגם ייתכן שתידרשו לשלם דמי חכירה. עוד נציין שבחלק מהיישובים שמוגדרים כבעלי עדיפות לאומית, ניתן למצוא סבסוד חלקי מטעם הממשלה. על מנת לוודא בדיוק מהן ההוצאות, מוטב להיכנס מראש לאתר של משרד הבינוי והשיכון.

אגרות בנייה – אגרה זו מושפעת מסוג ומהיקף הבנייה. על מנת לדעת בדיוק כמה עומדים להוציא, ניתן לבדוק זאת דרך מחשבון אגרות להיתרי בנייה, כאשר מראש נציין שהתעריפים מתעדכנים מדי שנה – בצמוד למדד. עם זאת, כן ניתן לציין שהמחיר נע בין 32 ל40 ש"ח למ"ר, בהתאם לרשות המקומית.

הוצאות היתר בנייההיתר בנייה הוא אותו רישיון נכסף שמאפשר להקים על החלקה את המבנה הרצוי, וזאת בהתאם לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. מכאן שאם עומדים להקים בית, בהחלט נדרשים להוציא היתר בנייה.

קטגוריה זו מושפעת משלל משתנים. היעזרו ברשימה הבאה:

» תשלום עבור אדריכל – העלות נעה בין 25,000 ל35,000 ש"ח.

» תשלום עבור קונסטרוקטור ביצוע – תפקידו של הקונסטרוקטור להתאים את תכניות הבנייה בהתאם לתכניות של האדריכל. מכאן שהוא הגוף שמחליט לגבי מיקום של קירות תומכים, בחירת חומרים וכדומה. העלות נעה בין 5,000 ש"ח ל25,000 ש"ח, אם כי לרוב נהוג לשלם באמצע, כ15,000 ש"ח.

» תשלום עבור מודד – בהנחה והמגרש נע לכיוון הדונם, העלות תהיה סביב ה2,400 ש"ח.

» יועצים – העלות עבור סך היועצים נעה סביב ה9,000 ש"ח. מדובר ביועץ בטיחות ואינסטלציה.

» היטל השבחה – במקרים מאוד מסוימים נדרשים לשלם היטל השבחה. בהנחה ואכן נדרשים, יש לשים לב שההיטל אינו מקפיץ את עלות הבנייה במאות אלפי שקלים. בירור מקדים מסייע להבין האם יש טעם (או בכלל אפשרות) לנצל את הזכויות.

» היטל ביוב – אם עומדים לבנות בית באזור שכבר מחובר לתשתיות ביוב, יש לצפות להוציא סביב ה45,000 ש"ח.

» העתקות – לאחר שאישרתם תכניות אדריכליות, יש להדפיס אותן במכון דפוס ייעודי, וזאת כדי להעבירן הלאה לקבלנים. גם פה יש להוציא סכום לא קטן, בערך כ2,400 ש"ח.

תשלומים עבור נותני שירות

 • מודד – טרם פונים לאדריכל, יש לגשת למודד, כדי שזה יכין מפה טופוגרפית נקודתית למגרש. שלב זה עולה סביב ה2,500 ש"ח. עם זאת, ככול שהבנייה מתקדמת, יש להזמין את המודד שוב, בערך כ4 פעמים נוספות, כאשר כל מדידה נוספת עולה סביב ה10,000 ש"ח. נוסף לכך, טרם משיגים טופס 4 מודד מוסמך שוב נדרש להעניק שירות, כאשר שלב זה עולה סביב ה5,000 ש"ח. מכאן שסך ההוצאה נעה סביב ה 48,000 ש"ח.
 • אדריכל – תשלום עבור אדריכל יכול להתחיל מ 25,000 ש"ח והוא יכול להגיע ללמעלה מ100,000 ש"ח. מכאן שמאוד תלוי למי פונים ומה העלות כוללת (חלק מעניקים תכניות משורטטות על דף, וחלק מעניקים הדמיות תלת מימד מפורטות). כלומר רק כאן ניתן לצבור פער של עשרות אלפי שקלים.
 • מנהל פרויקט – האיש שמוודא שאכן הכול קורה לפי הסטנדרטים הרצויים. מנהל פרויקט הוא האדם שמתאם בין שלל היועצים, הוא האיש שמפקח על הקבלן ובאופן כללי הוא האיש שמוודא מקרוב שהכול קורה בפועל לפי התוכניות. העלות מסתכמת ב12,000 ש"ח.
 • מהנדס אינסטלציה – הדמות שאחראית על תכנון מערכות המים, כולל ביוב וניקוז, וכפי שציינו, בין היתר נעזרים בו לקראת חתימה על ההיתר. כאן נדרשים לשלם סביב ה 8,000 ש"ח.
 • קבלן עפר – מבצע חפירה ראשונית, כהכנה ליסודות. העלות מסתכמת סביב ה 20,000 ש"ח.
 • קבלן שלד – כולל חומרים, נהוג לשלם סביב ה1,300 ש" למ"ר, כך שמאוד תלוי מהו הגודל של הבית.
 • קבלן אינסטלציה – בסמוך לעבודה על השלד, קבלן אינסטלציה נכנס לתמונה. פה יש לוודא שהוא מחזיק באישור קבלן מורשה ושהוא רשום בפנקס הקבלנים. מתוקף תפקידו להוציא לפועל את סך התוכנית הסניטרית, בצמוד כמובן לכתב כמויות. עם זאת, חוק תכנון ובנייה אינו לגמרי חד משמעי בנושא. באופן כללי מי שצריך לחתום על תוכנית האינסטלציה הוא המהנדס, אם כי ברוב המקרים ניתן להימנע מכך ולהסתכם בתוכנית האינסטלציה של האדריכל. מכאן שמוטב לברר מראש כיצד מתנהלת המועצה. בכול אופן מדובר בהוצאה שעומדת על 63,000 ש"ח.
 • קבלן איטום – איטום יסודות, קירות והגג ביריעות. סך העלות נעה סביב ה44,000 ש"ח.
 • קבלן חשמל – מעבר לתפקידו לזווד את לוח החשמל ולהתקין מפסקים וצנרת בקירות, הוא גם אחראי על הביקורת מול ח"ח. העלות תלויה בגודל של הבית, נעה בין 35 ל85 אלף ש"ח.
 • חלונות/עבודת אלומיניום – אחת מההוצאות היותר יקרות בבית. נעה בין 140,000 ש"ח לבין 220,000 ש"ח. מאוד תלוי כמה פתחים קיימים, מהם הגדלים ובאיזו רמת חומריות בוחרים. מדובר בערך ב8% מסך העלות הכללית.
 • בונה גגות – מאוד תלוי בגודל ובסוג הרעפים, אם כי עדיין מדובר במחיר משמעותי שנע בין 25,000 ל 45,000 ש"ח.

תמיד יש הוצאות נוספות

בין היתר יש להכניס למשוואה מגוון נתונים נוספים, כגון גינה (ברוב המקרים משקיעים בגינה, גם אם בשלב יותר מאוחר – העלות נעה בין 15 ל75 אלף ש"ח), מעצבת פנים (בין 4,000 ל20,000 ש"ח), יועץ תאורה, פרגולות, תאורת חוץ, מעקות מיוחדים, שואב אבק מרכזי, מחסנים חיצוניים, שערים, בריכה, חימום תת רצפתי וכדומה. הרעיון הוא שבכול נישה ניתן לחסוך אלפי שקלים, כך שכל עוד עובדים מול טבלה מסודרת, ניתן להבין מתי ניתן לשחרר ומתי רצוי להמשיך לחפש בעל מקצוע יותר זול.

שורה תחתונה

לסיכום נציין שבניית בית של 200 מ"ר לרוב מתחיל ממיליון שלוש מאות ש"ח ובקלות מטפס מעלה. מכאן שבניית בית היא אכן הוצאה גדולה, אך היא גם יכולה להיות הוצאה מושכלת ושקולה. שורה תחתונה? גם אם לא נעים לבקש הנחה (בהחלט ניתן) וגם אם אין כוח לשבת מול טבלה, חשוב להפנים שמדובר בפעולות פשוטות שבסוף היום מתורגמות לחיסכון של מאות שקלים. 
בנוסף חברת גולדנהאוס תשמח לייעץ ולעזור בשאלות שיש לכם בתהליך הבנייה, במידה ואתם מעוניינים לבנות או אפילו אם אתם מחפשים וילות ברעננה לקניה אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ואנו ננסה לעזור ולסייע בכל נושא תוך מבט על הטוב ביותר עבורכם ומשפחתכם.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram

מאמרים נוספים

טיפים להשקעות נדלן

10 הדיברות בהשקעות נדל"ן

כיום רבים כבר יודעים שאם הם מחפשים אפיק השקעה מבטיח וכלכלי, מוטב שיתמקדו בתחום הנדל"ן. מעבר לכך, כיום רבים כבר מבינים שאם פעם תחום ההשקעות

מה חשוב לבדוק שקונים וילה

מה חשוב לבדוק שקונים וילה

כבר תקופה שמחפשים וילה לרכישה, ופתאום זה קרה. הגעתם, ראיתם, שמעתם והכול נשמע מושלם, כך שרק נותר להשיג את הזוג הנוסף שמביע עניין ופשוט לסגור

מה חשוב לדעת על רעננה

מה חשוב לדעת על רעננה?

בימים אלו יותר ויותר מתבהר שהשקעה נדל"נית היא השקעה מאוד כדאית, במיוחד כשמדובר במרכז הארץ. מדובר בהשקעה יציבה, סולידית ויותר מכל בטוחה. לא עוד השקעה

שלחו אלינו הודעה

רוצים לדעת יותר?

Contact us

נשמח לעמוד לשירותכם בכל נושא ועניין השאירו פרטים או חייגו עכשיו 072-3952602 ונחזור אליכם בהקדם!

Time for a new adventure

What are you looking for?

מעוניין לקנות נכס?

לקבלת ליווי מקצועי מהמומחים שלנו השאר פרטים מטה:

מעוניין למכור נכס?

לקבלת ליווי מקצועי מהמומחים שלנו השאר פרטים מטה:

דילוג לתוכן